В нашия глобален свят започва огромна промяна, толкова голяма, че съзнанието ни не е подготвено да я възприеме. Тя не се корени в настъплението на ислямския тероризъм, путиновия империализъм или миграция на милиони хора подгонени от локални войни.
Промяната е в енергетиката и тя е неизбежна
Нови постижения на науката и усъвършенстването на технологиите стигнаха до свободния пазар и нанасят смъртоносни удари на бъдещото потребление на нефт докато четете тези редове.
Понастоящем основният дял от добиваните въглеводороди се използва за гориво на автомобили, други транспортни средства и електроцентрали. Енергийната конюнктура обаче е на път да се промени драстично през следващото десетилетие, поради което в момента нефтените монархии и повечето износители на петрол го добиват и продават с ударни темпове за пари, които е съмнително да получат след 5 или 10 години. Първият пробив са електромобилите. Днес на пазара има 11 марки изцяло електрически електромобили на цени от 23 000$ до около 130 000$, но всъщност поради различни данъчни облекчения, свободно паркиране, неплащане на пътни такси и ниската цена за гориво (ток) сметката е друга. Те изминават от 100 до над 400 км. с едно зареждане в зависимост от модела.
Използвайки открития през 2004 г. графен, испанската фирма Graphenano пуска на пазара акумулаторна батерия за електромобили, осигуряваща пробег от 1000 км. без презареждане на много по-ниска цена от нейния литиево-йонен конкурент. Ежедневно се изграждат зарядни станции, в Европа те са вече повече от 55 хиляди. При всеки полет между Москва и дома си в Амстердам дъщерята на Владимир Владимирович е посрещана от електротакситата на водещия производител Tesla motors. Холандските власти са ограничили достъпа на обикновенни таксиметрови автомобили до летището, а общият брой на електрическите возила в страната се очаква да достигне минимум 1 милион през следващите 10 години. Някои от най-реномираните автопроизводители временно се въздържат от пускане на собствени модели, за да използват пределно съществуващите конвенционални производствени мощности, в които са направени значителни инвестиции, така че бумът тепърва предстои.
Захранването на милиони електромобили обаче изисква огромно количество електроенергия и логично възниква въпросът дали всъщност изгарянето на въглеводородите няма само да бъде преместено от пътя в електроцентралите. Поради малката консумация за изминавания пробег ползата би била осезаема, но не това е решението на въпроса.
Допускате ли, че Германия напълно неоснователно закрива ядрените си централи и забрани със закон строежа на нови? Всеобщо известно е, че четвъртата по сила икономика в света и първата в Европа не разполага с никакви залежи на нефт и природен газ.
През този месец във федералната република бе пуснат в експлоатация първият плазмен термоядрен реактор от нов тип - стелараторът Венделщайн 7-Х. Построиха го за 9 години на цена 1 млрд. евро. При старта температурата на плазмата бе 1 милион градуса, при следващото пускане в близките дни тя ще достигне 100 милиона градуса, а проектната му мощност е 160 милиона - десет пъти по-висока температура от тази на слънцето. Плазмата се удържа от свръхмощно магнитно поле. За гориво се използват деутерий и тритий - изотопи на водорода, които се съдържат във водата. Според експертите от една чаша вода ще се добива толкова енергия, колкото от един барел петрол. Освен че е на ниска себестойност, получаваната огромна енергия е без съпътстваща радиация или друга опасност за околната среда. Единственият коментар, който ми идва наум е: “Шапки долу!” Този стеларатор не е предназначен за включване в електрозахранващата мрежа, той е прототип, по който ще се строят бъдещи електроцентрали. По сходни проекти работят в САЩ, Япония и Китай. В обобщение - водещите четири икономики в света са на път да доведат чистата енергия до градските улици и шосетата. След 10–15 години новите енергийни технологии ще променят не просто геополитическото устройство, а цялостния начин на живот.
Въглеводородите няма да изчезнат от пазара, но тяхната употреба постепенно ще се сведе до производството на пластмаси, промишлени химикали и други продукти, които не са предназначени за добив на енергия. Това не е мираж, това е началото на една реалност. И ако все пак някой отнася казаното към областта на фантастиката, то нека първо си отговори дали преди двайсетина години е имал представа какво е интернет? Или смартфон? Таблет? Защото днес дори децата в детската градина си служат с тях и то май по-добре от мнозина възрастни./Г. Боздуганов
electriclub.com/blog/
www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-...y-switched-time.html
insights.globalspec.com/article/1879/pla...n-7-x-fusion-reactor
www.budnaera.com/