Регистрираните потребители имат достъп до пълната база на форума като виждат всички теми и публикации.
Регистрация във форума се допуска единствено за членове на БНФМ.

За членство в БНФМ - натиснете тук 
За регистрация във форума - натиснете тук

Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме

ТЕМА: Правни консултации от адвокат Георги Георгиев

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 17 Окт 2012 08:57 #9274

• Ilia
  • Ilia's Avatar
  • Офлайн
  • Председател на БНФМ, Модератор в уебсайта на БНФМ
  • Получени благодарности 878
Колеги, това е чудесна възможност да научим от сигурен човек, който познава немското законодателство, какво е положението с нашето хоби в Германия.
Затова ви приканвам да следим темата, защото в крайна сметка нали искаме да въведем същите правила и в България.

А и наистина това е тема табу в българските медии досега, както няма и специализирана литература, на която да вярваме.
Чуждата практика досега ни се представяше много изкривено, направо лъжливо.
Ако искаме да си променим положението, трябва да започнем с премахването на информационното затъмнение.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 17 Окт 2012 21:04 #9284

• Slavitoooo
  • Slavitoooo's Avatar
  • Офлайн
  • Член на УС на БНФМ, Модератор в уебсайта на БНФМ
  • Получени благодарности 14164
Georgi Georgiev написа:
Приятели, имам удоволствието да ви предложа началото на поредица от коментари на тема
"Металдетектинга в Германия", направен от колега съпричастен с нашите проблеми
и познаващ в детайли немското законодателство.
Мисля че ще ви бъде интересно.....въпросите задавайте на него, мисля че ще ви бъде от полза,
включително и на мен, когато съпоставям нашите несъвършенни норми с тези на различни европейски
държави.
sgeorgiev.com/2012/10/16/%D0%BF%D1%80%D0...%D0%B3%D0%B0-%D0%B2/

Адвокат Георгиев отлична инициатива !

Имам отговор на моето запитване в блога :
Slavitoooo October 16, 2012 at 7:49 PM

Здравейте !
Бихте ли обяснили по детайлно закона отнасящ се до търсенето с металдетектор в горите ?
Reply

admin October 17, 2012 at 10:26 AM

Здравейте Слави,

освен горенаписаното, според § 83 I Nr. 14 от Закона за горите на провинция Баден-Вюртемберг са забранени всякакви изкопни дейности. Отново става дума за административно нарушение. Целта е да се запази цялостта на гората и да не бъдат унищожени определени растителни видове, както и естествения вид на гората. За съжаление ще ми е много трудно да проверя какво е положението в останалите 15 провинции.
Последна промяна: 17 Окт 2012 21:05 от Slavitoooo.

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 23 Окт 2012 13:13 #9359

• Georgi Georgiev
  • Georgi Georgiev's Avatar
  • Офлайн
  • Член на БНФМ, Юрист с успешна практика в областта на хобито Металдетектинг
  • Получени благодарности 152
Правната уредба на металдетектинга в Германия – част 2

С втората си статия, автора накратко разяснява въпроса за собствеността на намерените предмети
и правните последици произтичащи от това.

sgeorgiev.com/2012/10/23/%D0%BF%D1%80%D0...0%B3%D0%B0-%D0%B2-2/

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 23 Окт 2012 21:01 #9366

• Georgi Georgiev
  • Офлайн
Коментара на колегата е интересен....!
В тази връзка му зададох следния въпрос:
"....вещи които са били толкова дълго заровени, че техния собственик не може да бъде открит и които
имат особена научна стойност, стават автоматично с тяхното откриване собственост на федералната
провинция."

Здравейте, колега С.Георгиев,
Моля коментирайте понятието "особена научна стойност", тъй като именно то е разграничителния
критерий съобразно което ще се определя правото на собственост.
Ще попадне ли в тази категория единична римска сребърна монета, която е масово намирана на
териториите в които се е простирала Римската империя и екземпляри от които има в големи количества
във всеки исторически музей?

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 24 Окт 2012 20:47 #9373

• Slavitoooo
  • Slavitoooo's Avatar
  • Офлайн
  • Член на УС на БНФМ, Модератор в уебсайта на БНФМ
  • Получени благодарности 14164
Получих отговор на следващия ми въпрос !
sgeorgiev.com/2012/10/23/%D0%BF%D1%80%D0...0%B3%D0%B0-%D0%B2-2/
Тия въпроси и отговори ми се струват много много добра идея
ако въпросите могат да се принесат и за другите европейски страни ще е супер !

.
Slavitoooo October 24, 2012 at 5:56 PM

Здрасти !
Вълнува ме следния въпрос :
как да разбираме ” собственост на федералната провинция ” това значи ли , че когато монетата не е с ” особена научна стойност ” федералната провинция щя я заплати ?
Също така ако примерно монетата представлява особена научна стойност как да разбираме ” собственост на федералната провинция ” очаква ли се някаква награда за откривателя ?

admin October 24, 2012 at 6:24 PM

Здравейте Слави,

На първия Ви въпрос: Би трябвало ако монетата не е с особена научна стойност, тя да не стане собственост на провинцията и следователно да я върне на откривателя и на собственика на земята. В провинция Баден-Вюртемберг не откривам обаче точно параграф, който да го регламентира. В провинция Хесен според техния § 24 II от Закона за защита на културните ценности, съответната служба за културните ценности има 3 месеца да реши дали иска да запази собствеността си върху вещта. В случай че не желая, трябва да я върне на откривателя и собственика на земята. В случай, че реши да я запази, според техния закон откриватял ще получи обезщетение. Вижте и отговора ми към Симо.
Последна промяна: 24 Окт 2012 20:55 от Slavitoooo.

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 27 Ное 2012 00:27 #9626

• Georgi Georgiev
  • Офлайн
Колеги на Общото събрание на Федерацията говорихме какво сме направили за една година.
Все още, както споменах основният проблем си остава несъвършенството на чл.277а, ал.1 от
Наказателния кодекс.
В тази връзка споменах че с ръководството на Федерацията обсъждаме различни идеи как да
променим закона.
Мисля, че като начална стъпка, би било добре да започнем с гражданска подписка в която всеки
който смята цитираната по-горе разпоредба за несъвършена да се подпише под искане за нейната
промяна.
Очаквам коментари от ваша страна.

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 27 Ное 2012 01:37 #9628

• арго
  • арго's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Получени благодарности 10
отлична идея аз съм за може би трябва да се измислят някакви бланки с логото нафедерацията

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 27 Ное 2012 08:18 #9629

• Mila
  • Mila's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Получени благодарности 3134
ЗАКОН ЗА ПРЯКО УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ДЪРЖАВНАТА ВЛАСТ И МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ
Глава трета.
ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА
Национална гражданска инициатива
Чл. 44. (1) Чрез национална гражданска инициатива гражданите правят предложения до Народното събрание или до органите на централната изпълнителна власт за решаване на въпроси от национално значение.
(2) Националната гражданската инициатива се осъществява чрез подписка, организирана от инициативен комитет на територията на цялата страна.

Организиране на национална гражданска инициатива
Чл. 45. (1) Националната гражданска инициатива се организира по решение на събрание на не по-малко от 50 граждани с избирателни права.
(2) Събранието:
1. одобрява предложението до Народното събрание или до орган на централната изпълнителна власт, за което да се събират подписи на граждани;
2. избира инициативен комитет от участващите в събранието лица, който се състои от трима до 7 членове, включително председател;
3. одобрява бланката за събиране на подписите;
4. определя срока и реда за събиране на подписите; местата за събиране на подписите се определят след съгласуване със съответния кмет.
(3) За събранието на гражданите по ал. 2 се съставя протокол, към който се прилага списък с имената, постоянните адреси, ЕГН и подписите на участвалите в събранието граждани.

Провеждане на подписка за гражданска инициатива
Чл. 48. (1) Национална и местна гражданска инициатива се извършват чрез подписка.
(2) Подписката се провежда в срок, определен от събранието по чл. 45, ал. 2 или чл. 47, ал. 2, но не по-дълъг от три месеца от провеждането на събранието за организиране на национална гражданска инициатива, и два месеца - за местната гражданска инициатива.
(3) Всеки гражданин с избирателни права може да положи подписа си еднократно в подписката, включително и на място, различно от неговия постоянен адрес - за националната гражданска инициатива, а за местната гражданска инициатива - в съответствие с постоянния или настоящия му адрес.

Подписка
Чл. 49. (1) Подписката съдържа:
1. одобреното предложение, което е обект на подписката;
2. протокола по чл. 45, ал. 3 или чл. 47, ал. 3;
3. бланките със събраните подписи на граждани.
(2) Бланката за подписката по чл. 45, ал. 1 и чл. 47, ал. 1 съдържа на всеки лист:
1. наименованието на общината, района, кметството или населеното място, където се събират подписите;
2. пореден номер.
(3) В бланките гражданите с избирателни права вписват трите си имена, ЕГН, постоянния или настоящия адрес и полагат саморъчно подпис.
(4) На отделен ред в бланката се отбелязва, че личните данни няма да се използват за други цели, освен за гражданската инициатива. В графа "забележки" се вписват и данните на придружителя, ако лицето е с физически или зрителни увреждания и има нужда от помощ при изразяване на волята си.

Информационна кампания
Чл. 50. Инициативният комитет организира информационна кампания и обществени дискусии във връзка с предложението, по което се провежда подписката.

Внасяне на подписката
Чл. 51. (1) В срока по чл. 48, ал. 2 инициативният комитет внася подписката в Народното събрание или в съответния орган на изпълнителната власт - за националната гражданска инициатива, или в общинския съвет, до кмета на общината, района или кметството, или до областните или регионалните органи на изпълнителната власт - за местната гражданска инициатива.
(2) Подписката е придружена от списък с имената, ЕГН, постоянния или настоящия адрес и подписите на членовете на инициативния комитет и адрес за контакти.
(3) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) При постъпването на предложение чрез национална гражданска инициатива по чл. 44, ал. 1 или местна гражданска инициатива по чл. 46, ал. 1, компетентният орган, а в случаите, когато той е колективен - неговият председател или ръководител, изпраща подписката на ГД "ГРАО" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, която извършва незабавно служебна проверка. За резултатите от проверката се изготвя протокол, който се изпраща на съответния компетентен орган.

Разглеждане на подписката и предоставяне на информация
Чл. 52. (1) Органите, до които е отправена подписката за национална гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в тримесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и мерките за неговото изпълнение на своите интернет страници, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии.
(2) Общинският съвет, кметът или органите на изпълнителната власт, до които е отправена местната гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в едномесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и предприетите мерки в интернет страницата на общината и в един регионален вестник.
(3) Органите по ал. 1 и 2 са длъжни в срока по ал. 1 писмено да уведомят инициативния комитет за своето решение и за мерките за неговото изпълнение.

Финансиране на подписката
Чл. 53. Разходите във връзка с организирането на подписката се финансират от граждани и юридически лица, като за целта инициативният комитет открива специална набирателна сметка.

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 27 Ное 2012 10:34 #9631

• Георги
  • Георги's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
В такъв случай малко хора от федерацията биха имали възможността да се подпишат саморъчно, защото не всеки би успял да дойде на събиранията.
Адвокат Георгиев, трябва да се измисли нещо с което всеки поместно да има тази възможност да се подпише

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 27 Ное 2012 15:21 #9635

• joro i
  • joro i's Avatar
  • Офлайн
  • Член на БНФМ
  • Получени благодарности 17
От мен имате подкрепа

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 11 Дек 2012 22:37 #9789

• Georgi Georgiev
  • Офлайн
Колеги когато излезе Решение № 10993 от 08.08.2012 на Върховния административен съд в мотивите на което не само се казваше че не следва да се регистрират металдетекторите, но се акцентираше на инициираните наказателни производства във връзка с нерегистрираните детектори, искрено се зарадвах. Показвам част от мотивите....”Спорът по настоящото дело е относно това, необходима ли е регистрация на металдетектор по реда на чл. 30 и следващите от наредбата, когато това специално техническо средство няма да се ползва за извършване на теренни археологически проучвания, а ще използва като "хоби". Формалният прочит на ЗКН и издадената въз основа на него наредба дава основание за отрицателен отговор - такава регистрация не е необходима, след като металдетектора няма да се ползва за извършване на теренни археологически проучвания. „
Както е известно Министъра на културата го обжалва. Както и тогава прогнозирах, петчленният състав го отмени и сега е налице решение което също казва че не следва да се регистрират детекторите, но го казва доста неясно и мъгляво.Т.е.новото решение е по същество , като това по делото на Слави срещу мълчаливия отказ на МК.Не виждам смисъл да коментирам това решение, още повече че предвидих такова развитие на нещата.
Все пак и този извод от Решение № 15235 от 03.12.2012 год. е в подкрепа на тезата ни....”Със заявлението на Илиев е установено, че закупения металдетектор няма да бъде използван за осъществяване на теренни проучвания, а за дейност, представляваща "хоби", която обаче е извън приложението на ЗКН.”
Ето и самото решение...
www.sac.government.bg/court22.nsf/d038ed...0363916?OpenDocument

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 11 Дек 2012 22:51 #9790

• Джони
  • Джони's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Получени благодарности 1498
Поздравления! Не че някой се е съмнявал. Това са малките празници на търсачите!

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 12 Дек 2012 06:26 #9791

• FLORE
  • FLORE's Avatar
  • Офлайн
  • Член на БНФМ и модератор в уебсайта на БНФМ
  • Получени благодарности 5008
Браво.
Само напред
КАК ДА СТАНА ЧЛЕН НА ФЕДЕРАЦИЯТА ПО МЕТАЛДЕТЕКТИНГ

Бранейки се срещу евреина, аз се боря за делото на бога.
Това, което не е добра раса на този свят е плява.

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 05 Ян 2013 17:36 #10104

• Джони
  • Джони's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Получени благодарности 1498
Здравей, Жоро! :)
Аз искам да разгледаме заедно една ситуация..
Да речем купувам си от Ибей /съвсем законно/ евтини дребни монети - продават непочистени асчета на лотове, за 5-6 паунда и до 50 бройки може да си купиш.
Чистя си ги в къщи и ми правят обиск, защото, да речем, имат сигнал, че притежавам такива неща....
Вероятно ще ми ги приберат,ще ми приберат и металотърсача като средство за извършване на престъпление и ще има досъдебно производство срещу мен.
Да речем, в хода на следствието, с много банкови извлечения за транзакции и още един куп документи, ще докажа, че съм си ги купила законно.
През това време металотърсача ми ще стои неизвестно колко дълго в полицията...
Какво става после?
Не мога да ги регистрирам като колекция - срока вече е минал, а и да плашам по пет лева такса за всяка монета, която на международния пазар струва стотинки, малко така....е нерентабилно.
Сигурно не мога и да търгувам с тях, защото търговията в България е забранена или поне имаше нещо, че всяка сделка трябва да мине през МК.Тоест, веднага се превръщам в трафикант.
И какъв аджеба ще е статута на тия монети, като те не са намерени на територията на България, тоест не са част от Българското национално наследство?
Изобщо това не е ли някакъв безумен парадокс - български граждани да могат да купуват свободно от външни пазари, а да не могат да продават - дали навън, дали у нас - значение няма.
Защо не вземеш да ми подготвиш едно писъмце.Много бих искала да питам "експертите" в МК какво да правя в такава ситуация?
Дали ще ми отговорят или ще бъде поредния мълчалив отказ...

Отг:Правни консултации от адвокат Георги Георгиев 05 Ян 2013 18:35 #10108

• vaskonti
  • vaskonti's Avatar
  • Офлайн
  • Член на УС на БНФМ
  • Получени благодарности 889
Здравей Джони.Мисля си, че ако имаш документ от И-бей за покупката едва ли ще се налага да ги регистрираш. Друг е въпроса дали нашите "умни"глави от министерството няма да се заядат с нас , че видиш ли точно тез монети може и да не са от там от където представяш документа, и после върви обяснявай, че нямаш сестра.
Модератори: Slavitoooo, Ilia, djendaka, skita6t, yaponetsa, FLORE, hektor, dertlibey, admin

Контакти

Илия Илиев

Председател на Българска национална федерация по металдетектинг

Ловеч 5500

Ул. Цар Освободител 33, ет. 2, ап. 3

Тел. 0898584502

Електронна поща: info@metaldetecting.bg

Иван Джендов

Заместник-председател на Българска национална федерация по металдетектинг

Тел. 0887933802

Георги Георгиев

Адвокат